Auta satakuntalaisen suojelualueen etsinnässä

Luonnonperintösäätiö ja Satakunnan luonnonsuojelupiiri ovat vuoden 2009 alussa käynnistäneet kampanjan metsäisen suojelualueen löytämiseksi Satakunnan alueelta. Rahoitus noin 15 - 30 hehtaarin suuruisen alueen ostamiseksi on jo olemassa - nyt haastamme kaikki luonnonystävät varsinkin Satakunnasta osallistumaan alueen etsintään!

On toivottavaa, että suojelualueesta suuri osa kasvaisi metsää, mutta mukaan voi tulla myös suota tai rantaluhtaa. Olennaista on saada uusi suuri rauhoitusalue tai useampi pieni rahoittajien toiveen mukaisesti.

Ensimmäinen projektin tulos on Noormarkun Poosjärveltä 20.9.2010 ostettu Tapiola -niminen noin kuuden hehtaarin alue. Siitä kerrotaan lisää vasemmalla alavalikossa. Projekti jatkuu edelleen.

Satakuntaan liittyvissä suojeluasioissa ota yhteyttä Luonnonperintösäätiöön/Anneli Jussilaan puhelimitse 040-5863960 tai sähköpostitse info [at] luonnonperintosaatio [dot] fi